• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
Tavsiye ve Teşekkürler
Site Haritası

Cinsel Terapi Size Neler Kazandırır?

CİNSEL TERAPİ SİZE NELER KAZANDIRIR? Cinsel terapi size neler kazandırır

                   Cinsel sağlık genel vücut sağlığının  bir parçasıdır. İnsanların duygusal, ruhsal, bedensel ve kişiler arası sorunlar yaşaması nasıl doğal kaçınılmazsa cinsel sorunlar yaşaması da o kadar doğal ve kaçınılmazdır.

            İnsanların yaşadığı ailesel, kişiler arası ve ekonomik sorunları cinsel yaşamını etkileyebileceği gibi cinsel  yaşamı da iş, aile yaşamı ve kişiler arası yaşamını da etkiler.

            Dolayısıyla evlilikte/ilişkide cinselliğin yeri önemlidir. Çiftin cinsel yaşantısı ne kadar sağlıklıysa evlilik ilişkileri ve duygusal bağları da o kadar güçlüdür.

 • Evliliğinizde bütün iyi niyetlerinize ve çabalarınıza rağmen çözüme kavuşturamadığınız ve sizi rahatsız eden cinsel sorunlarınız varsa deneyimli bir cinsel terapiste başvurmanız çözüm için atacağınız en önemli adım olabilir.

 • Cinsel problemlerin çözümünde çiftin cinsel problemlerini aralarında samimiyetle konuşmaları çok önemli bir başlangıç noktasıdır. Ancak çoğu zaman çiftler bunu tek başına başaramaz. Cinsel terapiler eşlerin cinsel sorunlarını çözüme kavuşturmak için eşlere ve kişilere yardım amaçlı cinsel terapi, cinsel eğitim ve cinsel danışmanlık düzenlemeleridir.

 • Cinsel iletişim kurma çiftin cinsel uyum sağlama ve cinsel yaşamlarını düzenlemede çok önemlidir. Buna karşın çiftler genellikle cinsel sorunları olduğunda sessiz kalmayı tercih ederler. Bunun nedeni insanların cinsellik konusunda savunmasız ve kırılgan olmalarıdır. Sessiz kalmanın altındaki derin insani duygu kişinin kendini kırılmaktan ya da incinmekten koruma çabasıdır. Yahut da birbirleriyle nasıl konuşacaklarını bilemeyebilirler. Acı veren bir şey hakkında konuşmanın zor olduğunu herkes bilir.

   
 • Öte yandan cinsel sorunları olan kişiler genellikle eşleri/partnerleri tarafından beğenilip beğenilmedikleri ve cinsel olarak arzulanıp arzulanmadıkları konusunda kaygı yaşarlar. Bu kaygı nedeniyle çoğu çift birbirlerinden cinsel olarak ne istedikleri neye ihtiyaçları olduğu ve ne bekledikleri konusunda istemeden de olsa birbirlerine ketum davranırlar. Cinsel terapide bir cinsel terapist rehberliğinde ilerleyerek açık cinsel iletişim kurmayı öğrenebilir; cinsel iletişimsizlikten kaynaklanan sınırlılıkları ortadan kaldırabilirsiniz. Kurulan bu açık cinsel iletişim sayesinde beklentilerinizi ifade ederek birbirinizin beklentilerini öğrenerek var olan cinsel sorunlarınızı daha kolay çözebilirsiniz.

 • Cinsel terapi seanslarında ilerleyerek her zamankinden daha ilgili, takdir edici, destekleyici, besleyici ve anlayışlı eş olmayı öğrenebilirsiniz.

 • Deneyimli bir cinsel terapiste başvurarak tarafsız bir profesyönelin gözetiminde cinsel sorunlarınızın ne olduğunu, nedenlerini, ilişkinizi nasıl etkilediğini ve cinsel sorununuzun çözümü için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Cinsel terapist cinsel problemlerinizi tarafsız olarak değerlendirebilir. Sizinde tarafsız olarak görmenizi sağlayabilir.

 • Evlilikte/ilişkide ortaya çıkan cinsel sorunlar uzun süre devam ettiğinde çiftin duygusal yakınlıklarını etkileyerek evlilik sorunlarına neden olabilir. Var olan bu cinsel probleme reaksiyon olarak çift üyelerinden birinde ya da her ikisinde başka cinsel problemlere yol açabilir. Hatta çiftin birbirlerini suçlamalarına neden olabilir. Cinsel terapist eşlerin cinsel sorunu nasıl algıladığını soruna nasıl tepki verdiklerini ve bu tepkilerini sonuçlarının neler olduğunu sezerek her iki eşe de bilgi verir. Cinsel sorunlarının çözümü için çifte bir terapi haritası çizer. Böylece çift arasındaki gerilim ortadan kalkar.

 • Cinsel terapist çift arasında yaşanan cinsel sorunun eşlerden birinin sorunu değil çiftin ortak sorunu olduğunu ve cinsel işlev bozukluğunun çözümü için her ikisinin de çabalamasına gereksinim olduğu konusunda çifte ışık tutarak cinsel sorunun çözümünde sorumluluk almalarının yanı sıra birbirlerinin desteğini almalarını sağlayabilir.

 • Cinsel terapist yaşanan cinsel sorunlar nedeniyle aranızda oluşmuş olan olumsuz cinsel etkileşim örüntülerini durdurup olumluya çevirerek ilişkinizin  daha da kötüye gitmesini önleyebilir. Bu sayede her bir eş üyesinin ilişki içinde sevildiğini, sayıldığını, desteklendiğini, arzulandığını, anlaşıldığını hissedecekleri daha yapıcı tutum ve davranış geliştirmelerinde onlara rehberlik edebilir.

 • Deneyimli bir cinsel terapist eşlerden yalnızca birinde olan fiziksel cinsel travmalar, bilinçaltı cinsel korkular ve cinsel çatışmalarla çalışırken diğer eşin desteğini de alarak cinsel sorun en kısa sürede çözülmesine yönelik olarak diğer eşi de yönlendirebilir.

 • Bir cinsel terapist rehberliğinde ilerleyerek kadınlar ve erkekler arasındaki cinsel davranış farklarını öğrenerek birbirinizin doğasına uygun davranmayı dolayısıyla cinsel yaşantınızı haraketli ve ilginç tutmayı öğrenebilirsiniz.

 • Utanma, suçluluk, cinsel kaygı cinsel hayatın istenmeyen ancak kaçınılmaz parçalarıdır. Utanma, suçluluk, günah, korku ve cinsel kaygı gibi olumsuz duygular kişinin cinsel fonksiyonunu sekteye uğratarak cinsel haz alma özgürlüğünü elinden alır. Cinsel terapi sayesinde bu olumsuz duygulardan kurtularak cinsel özgürlüğünüze yeniden kavuşabilirsiniz. Ülkemizde pek çok cinsel problemin altında az çok utanma, suçluluk, günah gibi olumsuz duygular yattığından birkaç cinsel terapi seansıyla çiftlerin/kişilerin hızla cinsel problemlerinden kurtulmaları cinsel terapist için bile şaşırtıcı olabilmektedir.

 • Bir cinsel terapist ile çalışarak cinsel terapilerde çiftlerin cinsel terapiye getirdikleri ve en çok yakındıkları cinsel isteksizlik, erken boşalma, vajinismus, sertleşme(ereksiyon) bozukluğu, ağrılı cinsel ilişki, kadınlarda uyarılma ve orgazm bozuklukları, ilk gece korkusu gibi sizin cinsel fonksiyonunuzu sekteye uğratan cinsel problemlerinizin çözüme kavuşmasını sağlayarak sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşabilirsiniz.

 • Bir cinsel terapist gözetiminde ilerleyerek cinsel özgüven geliştirme, cinsellikle barışma, cinsel hazı kabul etme, cinsel haz alabilme ve verebilmeyi öğrenerek daha içten ve tutkulu bir cinsel yaşantıya kavuşabilirsiniz.

 • Cinsel terapilerde cinsel sorunlarınızın çözüme kavuşması cinsel yaşamınızın ötesine geçerek ilişkinizin diğer yönlerinin iyileşmesini de sağlar. Yaşadığınız cinsel sorunun sis perdesi bir kez ortadan kalktıktan sonra aranızdaki duygusal bağ derinleşerek daha da güçlenir.

 • Bir cinsel terapist rehberliğinde ilerleyerek cinsel problemlerinizi çözüme kavuşturup sağlıklı ve düzenli bir cinsel yaşantının canlandırıcı, yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkilerini deneyimleyip tecrübe edebilirsiniz.

 • Cinsel terapist sizin yaşadığınız cinsel problemi değerlendirerek cinsel probleminizin cinsel konulardaki bilgi eksikliği cinsel kaygı, başarısız olma korkusu, partneri aşırı derecede memnun etme ihtiyacı, cinsel duygulara yönelik zihinsel savunmalar, cinsel iletişim eksikliği gibi durumlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını değerlendirerek her iki eşe de bilgi vererek size uygun cinsel terapi uygulayarak cinsel probleminizin çözülmesini sağlayabilir.

 • Cinsel terapide cinsel terapist hali hazırda yaşadığınız cinsel problemin bilinç altı cinsel çatışma  ve cinsel korkular, çocukluk çağı cinsel travmaları, cinselliği bastırma gibi psişik nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını değerlendirerek cinsel probleminizin çözümünde size rehberlik edebilir.

 • Bir cinsel terapist rehberliğinde ilerleyerek cinsel probleminizin çift arasında güvensizlik, güç mücadeleleri, öfke, evlilikte yaşanan hayal kırıklıkları, öğrenilmiş cinsel davranışlar ya da evlilik problemlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda bir değerlendirme aldıktan sonra cinsel probleminizi çözüme kavuşturabilirsiniz.

 • Cinsel terapist size huzurlu ve sevgi dolu bir atmosfer yaratmanızda rehberlik yaparak ve sizde cinsel terapistiniz rehberliğinde ilerleyerek  cinselliğin haz verici yönlerini geliştirecek olan ruhsal ve duygusal uyarılmanızı en yüksek seviyeye çıkarmayı sağlayabilirsiniz.

 • Cinsel terapiden faydalanarak cinsel psikoterapi seanslarında cinsel sisteminizdeki uyarıcı ve erotik faktörleri artırıp engelleyici olanları azaltarak daha üretken bir cinsel yaşama kavuşabilirsiniz.

 • Cinsel terapide öğrendiğiniz yeni cinsel tekniklerle özgür cinsel  dışa vurum özgürlüğünüzü engelleyen, kısıtlayan faktörleri azaltıp cinsel olarak uyarıcı durumları artırarak cinsel potansiyellerinizi geliştirebilirsiniz.

 • Cinsel terapide deneyimli bir cinsel terapistin uyguladığı cinsel terapi teknikleriyle ilerleyerek duyumsal ve cinsel duygularla bağlantı kurmayı, cinsel haz alma potansiyelinizi geliştirmeyi, birbirinize karşı duyarlı davranmayı, birbirinizin cinsel davranışları konusunda daha kabul edici olmayı, cinsellik hakkında daha gerçekçi ve daha az eleştirel tutumlar geliştirmeyi, korku ya da utanç duymadan cinsel haz alma ve vermeyi sağlamayı öğrenebilirsiniz.

 • Cinsel yakınlık çift arasında en önemli iletişim hatlarından biridir. Mutlu bir evlilik ilişkisi ile cinsellik yan yana gider, birbirini bütünleyerek, besleyerek gelişir.  Bir cinsel terapistten profesyönel  destek olarak aranızdaki en önemli ana iletişim hattının kopmasını engelleyebilirsiniz. Cinsel yaşantınızı sağlıklı bir şekilde düzenlemeyi ve yönetmeyi öğrenerek evlilik ilişkinizin gelişmesini ve aranızdaki duygusal bağın güçlenerek derinleşmesini sağlayabilirsiniz.

               Geçen yüzyıllarda cinsellik büyük bir tabuyken ve insanlar neredeyse cinsel isteklerinden ve isteksizliklerinden utanç duyarken günümüzde değişen topluma koşut olarak cinsel yaşam insanlar arasında konuşulabilir ve kabul edilebilir hale geldi. Bu kabulün ardından insanlar cinsel yaşam hakkında bilgilenmeye başladı ve cinsel bir varlık olduğunu reddetmekten vaz geçti. Yaşamının diğer alanlarını olduğu gibi cinsel yaşamlarını da sahiplenmeye başladı. Hepsinden de daha önemlisi sağlıklı bir cinsel yaşamın verdiği hazın yanı sıra aynı zamanda genel fiziksel, duygusal ve kişiler arası sağlığa bariz bir şekilde katkıda bulunduğunu anlamaya başladı Dolayısıyla insanlar iyi bir cinsel yaşamı talep etmeye başladı.

            Önceki yıllarda cinsel sorunlar genellikle görmezden gelinip insanlar cinsel sorunlarıyla birlikte kendi kaderine terk edilirken günümüzde cinsel terapiye ilgi giderek artı. Bu ilgiye paralel olarak cinsel terapi yaklaşımları da çok önemli gelişim ve değişim gösterdi. Günümüzde uygulanan cinsel terapi yaklaşımları cinsel sorunların çoklu boyutlarının anlaşılmasını ve tedavi sürecini de hızlandırdı.

            Sağlıklı bir evliliğin en iyi göstergesinden biri sağlıklı ve düzenli bir cinsel yaşamdır. Çift ilişkisinde cinsel yaşam sadece duygusal sosyal sağlık için değil fiziksel sağlık içinde çok önemlidir.

            Uyumlu aktif bir cinsel yaşantıları olan çiftler sosyal, zihinsel, duygusal ve bedensel açıdan daha dengededir. Cinsel yakınlık aynı zamanda duygusal fiziksel ve ruhsal yakınlığı da içinde barındırdığından bu yakın temas insan canlısının varoluşsal kaçınılmazlıklarından olan kaygıyı yatıştırır ve giderir.

            Cinsel etkileşimler sırasında beyinden salgılanan mutluluk hormonları insanların kendilerini mutlu hissetmesini sağlar. Böylece bedendeki fiziksel ve ruhsal gerginlik gider. Sağlıklı ve düzenli cinsel yaşantısı olan çiftler daha huzurlu, daha uyumlu ve toplumla barışık bir hayat yaşarlar.

Shu. Güldane KAVGACI
Cinsel Terapist & Aile ve Evlilik Terapisti

 

 

Cinsel terapi,cinsel terapist,cinsel terapi merkezi,cinsel terapi merkezi ist,cinsel terapi merkezleri,cinsel terapi uzmanı,cinsel terapist istanbu,cinsel işlev bozukluğu, Anadolu yakası cinsel terapist,Kadıköy cinsel terapist,cinsel terapi uzmanı,cinsel terapi nedir