• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
Tavsiye ve Teşekkürler
Site Haritası

Erken Boşalma Tedavi Yöntemleri

ERKEN BOŞALMA TEDAVİ YÖNTEMLERİ

         Sürekli ya da yineleyici bir şekilde çok az bir cinsel uyarılmayla ve kişinin istemesinden önce bazen vajinaya girme öncesinde bazen vajinaya girer girmez ya da girdikten çok kısa bir süre sonra kişinin isteğinin ve kontrolünün dışında boşalmanın olmasıdır.

            Erken boşalma tedavisinde değerlendirme aşamasında yaş,  cinsel eşin yeni ya da ortamın alışılmadık olması, cinsel eşin verdiği tepki, eşler arası cinsel uyum, cinsel aktivitenin sıklığı, diğer cinsel problemlerin varlığı gibi uyarılma süresini etkileyen faktörler göz önünde tutulmalıdır.

            Erken boşalma genel nüfus oranı içinde en sık rastlanan erkek cinsel işlev problemi olduğu kabul edilmektedir. Genç erkekler arasında daha yaygındır.

            Erken boşalma çeşitli şekillerde görülmekle birlikte ülkemizde en sık görülen tipi ergenlik yıllarından beri süre gelen baştan beri olan primer erken boşalmadır ve genellikle psikolojik faktörlerden kaynaklanır. İkincil ya da sonradan gelişen erken boşalma daha az görülür. Sonradan gelişen erken boşalmada değerlendirmede organik nedenler göz önünde tutulmalıdır. Sonradan ortaya çıkan erken boşalmada çoğu zaman ilerleyici ereksiyon(sertleşme) problemi sonucunda ereksiyonu kaybetme korkusuyla bir an önce boşalma girişimi sonunda ortaya çıkabilmektedir.

            Erken boşalma tedavisinde en çok sorulan ve merak edilen soru “ne kadar süre yeterli süredir” ya da “ne kadar süre yeterince uzundur” sorusudur. Erkeğin boşalma kontrolüyle ilgili kendi duygusu ya da eşinin orgazma ulaşması için gereken süre tanısal kriter için yeterli değildir.

            Erken boşalma da kriter erkeğin boşalma kontrolü üzerinde istemli denetiminin olup olmamasıdır. Erken boşalmada gerçek olan şudur ki bugün için erken boşalma çok sayıda bekar yada evli erkek veyahut ta çift için pek çok sıkıntıya neden olduğundan bu erkekler ve çiftler için erken boşalma tedavisi önemlidir.

            Erken boşalmada tanı öncelikle kişi ve cinsel eşi tarafından birleşme girişimleri esnasında boşalmanın çabuk gerçekleştiği konusunda yapılan bildirimlere göre konur. Değerlendirmede mümkünse çift ile görüşülmelidir. Erken boşalmada vakaların büyük çoğunluğu psikolojik nedenlerden kaynaklanır. Organik kökenli erken boşalma vakalarına çok seyrek olarak rastlanır.

            Psikolojik nedenlerden kaynaklanan vakalarda cinsel işlev bozukluklarının tedavisi konusunda iyi eğitim görmüş, deneyimli bir cinsel terapistin uygulayacağı erken boşalma cinsel terapisi çok kıymetlidir. Deneyimli bir cinsel terapistin uygulayacağı erken boşalma cinsel terapisi erken boşalma tedavisinde optimal başarıya olanak sağlar. Bütün dünyada en çok kullanılan erken boşalma cinsel terapisi erken boşalma tedavisinde yüksek başarı sağlar. Erken boşalma tedavisi çiftin birlikte katılımıyla yapıldığı zaman en yüksek başarı oranına ulaşır.

            Erken boşalma tedavi yöntemlerinde erken boşalma tedavisinin özü adım adım sistematik bir şekilde ilerleyen yaklaşımla kişinin boşalma olmaksızın daha yüksek ve daha uzun süreli cinsel uyarılma sürelerini tölere etmeyi öğrenmesidir.

            Erken boşalma tedavisi klinikte yapılan cinsel psikoterapi oturumlarıyla birlikte erkek ve eşi tarafından verilen cinsel egzersizlerin evlerinin mahremiyetinde yapılmasını gerektirir.

            Erken boşalma tedavisinde cinsel terapi seansları birleşik çift terapisi şeklinde yapıldığında her bir eşin psiko seksüel eğitimi, cinsel uyum ve ilişkide yaşanan diğer sorunlar gereklilik esasına göre ele alınmalıdır. Erken boşalma tedavisinde cinsel terapiye yalnız katılan erkeklerde  cinsel özgüven ,cinsel iletişim eğitimi, başarma kaygısı ve  yeterli cinsel teknikler üzerinde özellikle durulmalıdır.

            Erken boşalma tedavisinde en çok kullanılan erken boşalma tedavi yöntemleri arasında :

 • Duyarsızlaşma teknikleri
 • Cinsel beceri ve iletişim eğitimi
 • Fantezi ve gevşeme eğitimi
 • Cinsel uyarılma ve cinsel doyuma odaklanmayı öğrenmek.
 • Boşalmayı geciktirici ya da engelleyici teknikleri öğretmek.
 • Cinsel performans konusunda güven kazanmak.
 • Kalıplaşmış cinsel davranışları değiştirmek.
 • Performans kaygısını yenmek
 • Yakınlık korkularının üstesinden gelmek.
 • Cinsel fonksiyonu sekteye uğratan duygu ve düşüncelerle uzlaşmak.
 • Cinsel iletişimi artırmak.
 • Kademeli cinsel egzersizlerle kişinin duyumlarına odaklanmasına ve uyarılma hızını ayarlamasına yardım etmek.
 • Cinsellik konusundaki bilişsel çarpıtmaları irdelemek.
 • Cinsel özgüven geliştirmek.
 • Uyumsuz cinsel senaryoları değiştirmek.
 • Gerginlik kısır döngüsünü kırmak

Ve bunlar gibi erken boşalma tedavi yöntemleri gelmektedir.

            Erken boşalma vakalarının çoğu cinsel terapiye mükemmel yanıt verir. Erken boşalma tedavisinde vakaların çoğunun cinsel terapiye çok iyi yanıt vermesi erken boşalmada psikolojik nedenlerin iş başında olduğunu desteklemektedir.

            Erken boşalma tedavisinde erken boşalma tedavi süreci kararlılıkla uygulanır ve izlenirse erken boşalma tedavi başarı oranı %95 in üstündedir.

                    ERKEN BOŞALMA TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

            Özellikle genç erkeklerde erken boşalma tedavi edilmediğinde cinsel ve sosyal kaygıyı artırarak ilişkilerin geliştirilmesini olumsuz etkileyerek uzun dönemde bazı erkeklerin yalnızlığa itilmesine hatta depresyona girmesine neden olabilir.

            Cinsel eşlerini tatmin edememenin neden olduğu eksiklikle yetersizlik ve tekrarlayan düş kırıklığı ve sıkıntıyı tekrar tekrar yaşayan bazı erkeklerde ereksiyon(sertleşme) bozukluğu ya da cinsel isteksizlik gibi diğer cinsel problemlere neden olabilir.

            Erken boşalma tedavi edilmediğinde kişinin ilişki kalitesini olduğu kadar yaşam kalitesini de etkiler. Cinsel özgüvenleri düşer. Bekar erkeklerde ilişkiden kaçınma ya da yeni ilişkiler kurmaya isteksiz olma, ilişkisi olan erkeklerde eşi memnun edememe, eşi kaybetme, ilişkide güçsüz hissetme duyguları yaşarlar.

            Partnerleriyle duygusal, sosyal, cinsel yakınlık kurmalarını azaltarak çiftin romantik ilişkilerine de zarar verir.

            Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin partnerlerinin yaşam kalitesi de bundan etkilenir. Düşük cinsel doyum uyarılma, orgazm, cinsel isteksizlik gibi diğer cinsel işlev problemlerine yol açabilir.

            Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin eşleri(partnerleri) erken boşalmanın kendisinden daha çok aralarında oluşan uzaklık ve erkeğin sorunu çözmede isteksiz olmasından kırgınlık ve üzüntü yaşarlar. Erkek eşler ise cinsel eşlerinin kendi yaşadıkları eksiklik yetersizlik ve utanç duygularını anlamadığını düşünürler. Partnerler arasındaki bu gerilim ve kopukluk ilişkinin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle düzenli ilişkisi olan erkeklerde erken boşalma çiftin ortak sorunu olarak ele alınmalıdır.

Shu. Güldane KAVGACI
Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist


Erken boşalan erkekler tedavi,erken boşalma tedavisi video,erken boşalan erkekler tedavisi,erken boşalmanın tedavisi,erken boşalma tedavi yöntemleri,erken boşalma tedavi teknikleri,erken boşalma cinsel terapi,erkek cinselliği,erken boşalma tedavisi doktor, erken boşalma cinsel terapist,erken boşalma tedavisi,erken boşalma tedavi merkezi,erken boşalıyorum hangi doktora gitmeliyim,anadolu yakası erken boşalma terapisti,anadolu yakası cinsel terapist